Hermetic Order of Trinity

Hermetic Order of Trinity

Autor Wątek: Krótki przewodnik po Albionie Online  (Przeczytany 167 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Klimek

• Moderator
Krótki przewodnik po Albionie Online
« dnia: 05.08.2017, 20:44:43 pm »
Albion Online (AO) to sandboxowy mmorpg stworzony i wydany przez Sandbox Interactive GmbH. Swój znaczący udział w tej produkcji mają też Polacy, a sama gra nawiązuje rozwiązaniami i ideami do Ultimy Online, Runequesta czy EvE. Wobec zdecydowanej dominacji na rynku gier themeparkowych jest to zdecydowany powiew świeżości. Niewielkie wymagania sprzętowe umożliwiają grę na tabletach i telefonach, a i stareńki laptop bez problemu udźwignie niewygórowane wymagania.
Co robić?
W sandboxach nie ma wytyczonej drogi, to gracz sam podejmuje decyzje co jest jego celem, realizuje to i dobrze się bawi. W AO są trzy podstawowe działalności - zbieranie, rzemiosło i walka. Każda z nich przynosi fame (czyli exp).
To premka or not to premka?
AO jest grą b2p, pakiet podstawowy to 30$. Oprócz tego każda postać może mieć status premium zapewniające 50% więcej fame i srebra i zbieranych materiałów, 20LP dziennie, 10k focusa, 2x szybsze rolnictwo i 50% ulgi na podatkach i transporcie. Nie ma co ukrywać - premka jest bardzo przydatna.
W albionie premkę można zdobyć na kilka sposobów. Po pierwsze: kupić za 10$/msc (plus wiadomix zniżki za 3,6,12 miechów) - tanie abo i tyle. Po drugie: kupić za srebro. Premka ma swoją cenę w złocie (2,5k/msc i zniżki za 3,6,12 msc) i ta jest przeliczana na srebro (złoto i srebro są wymienialne po dynamicznym kursie tworzonym przez graczy) - w tej chwili to ~470k srebra/ msc. Nie jest to dużo. Po trzecie można zapłacić złotem - złoto sprzedaje SI lub wymienić od graczy. Dynamiczny kurs srebra/złota zmienia się gdy nadchodzi czas kupowania działek w miastach i płacenia podatków premki.
Jak żyć?
Każda postać ma 5 miejsc do założenia przedmiotów, a każdy z nich daje kilka umiejętności do wyboru. Wszystkie przedmioty (podobnie jak zdecydowana większość rzeczy w grze) dzieli się na tier/poziomy. Tx oznacza właśnie poziom danego przedmiotu, ponadto mają one przypisany kod kolorowy. Przedmioty mają dwa podstawowe parametry o Item Power(IP) i Tier. Tier mogą mieć poziom "zaklęcia" oznaczany Tx.y. np. Łuk może być T4.1, T5.2, T6.0 itp. Każdy tier ma nieco inne przypisane zaklęcia, ale też inny IP. Te dziesiętne oznaczenia wskazują też na wyższy (od przyjętego dla danego tier) IP. I tak T4.1 będzie w IP równy T5.0, T4.2 będzie odpowiadał T6 itd. Do tego dochodzi jakość wykonania itemów (quality) - ta też podnosi IP.
Ponadto są oczywiście rodzaje itemków do założenia. Zbroja dzieli się na 3 niezależne segmenty - buty, klatę i czapkę. Każdy z nich może być materiałowy (bonus do dps), skórzany (bonus do dps i do obrony), metalowy (bonus do obrony). Ponadto od T4 występuje w sumie 5 typów każdego rodzaju - różnią się nieco skilami i bonusami dps/def. Każdy ze slotów jest niezależny od innych i można itemki dowolnie mieszać - materiałowa czapka, stalowy napierśnik i skórzane buty - why not?
W przypadku broni są dwa sloty, choć niektóre bronie zajmują obydwa. Generalnie main hand do bicia, off hand do supportu.
Wierzchowce sprowadzają się do dwóch typów - szybkich, ale z małym udźwigiem i wolnych ale z dużym udźwigiem. Podstawa to koń i wół, ale oczywiście jest więcej opcji powyżej T4 (a i wcześniej, bo za misje samouczka można dostać T2 osiołka łączącego najgorsze cechy - wolnego i z małym udźwigiem).
Ostatnie 4 sloty postaci to torba - większy udźwig postaci, Peleryna - więcej many, potki - wiadomo i jedzenie - buffy.
Gdzie żyć?
Świat AO jest podzielony na zony. Niebieskie nie pozwalają na pvp, żółte pozwalają, ale stratą ofiary jest tylko 10% ubytek jakości itemów (pojedyncze itemy mogą mieć pecha i po prostu zniknąć), red zony i black zony to wolna amerykanka - część towaru się niszczy, a część można wyciągnąć z plecaka ofiary. Ponadto kontrla terytoriów przez gildie, podatki etc - duże ryzyko, duże zyski.
Walka pvp ma konsekwencje w postaci spadków reputacji. Czaszki przy nicku wskazują na lubiących PK, plusiki na bardziej pokojowych (zbieraczach).
Gdzie nie bywać, kogo nie znać?
Rozwój postaci sprowadza się do 3 głównych kierunków - walki (tak pvp jak pve) craftingu i zbieractwa. Wykonywanie danych czynności przynosi fame i pozwala je stopniowo rozwijać . Kolejne stopnie podnoszą parametry postaci, czy to zwiększając obrażenia, przyśpieszając zbieranie surowców, czy pozwalają efektywniej korzystać z focusa. W większości przypadków od 30% danego etapu można wydawać LP na natychmiastowe zdobycie kolejnego stopnia w danej umiejętności. Ilość potrzebnych LP jest zależna od ilości fame i lepiej się specjalizować - LP nie wystarczą na wszystko.
TL;DR
Albion Online to gra prosta, ale nie prostacka. Sieć zależności między działaniami gracza a efektami jest olbrzymia, tak jak swoboda działania.
« Ostatnia zmiana: 06.08.2017, 11:37:03 am wysłana przez Klimek »

Brokenwing

• Administrator
  • Wielka Mistrzyni HOT
Odp: Krótki przewodnik po Albionie Online
« Odpowiedź #1 dnia: 05.08.2017, 21:06:16 pm »
Nie wiedziałam o tym mieszaniu zbroi, dzięki! Założyłam model standardowy, w każdym mmo caster chodzi po bożemu, czyli w cloth :)
"For Russ! For the Wolftime!"

Zembol

• Brat
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 06.08.2017, 11:08:07 am »
Fajne zestawienie, zmien tylko zmeczenie na poziom i bedzie ok :) (tire -> tier)

Klimek

• Moderator
« Odpowiedź #3 dnia: 06.08.2017, 11:37:48 am »
Zmienione. Ale przynajmniej byłem konsekwentny :-[

yorgil

• Rycerz
« Odpowiedź #4 dnia: 07.08.2017, 08:43:06 am »
Gram slabo, mam duzo na lbie ostatnio i nie czytam tez forum AO za bardzo. Stad to pytanie. Jak radzicie sobie z gospodarka 'learning points'? Wydawac? Trzymac? Mam 500+ (chociaz, k#$&@!, tu) i nie wiem, co z tym zrobic?
Gotard "Yorgil" Thorn

... Na poczatek odstaw leki...

Zembol

• Brat
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 07.08.2017, 08:50:01 am »
Jesli masz juz jakas sciezke rozwoju upatrzona to tak, wywalac na prawo i lewo bez celu zdecydowanie nie.

Johnnie

• Architekt Loży Iluminatów
  • Johnnie
« Odpowiedź #6 dnia: 07.08.2017, 08:50:55 am »
Gram slabo, mam duzo na lbie ostatnio i nie czytam tez forum AO za bardzo. Stad to pytanie. Jak radzicie sobie z gospodarka 'learning points'? Wydawac? Trzymac? Mam 500+ (chociaz, k#$&@!, tu) i nie wiem, co z tym zrobic?
moje iluminackie wnętrze mówi... wydawać
żona na dzień dobry: jak spałeś ugotowałam ci jajka ....  :-\

Klimek

• Moderator
« Odpowiedź #7 dnia: 07.08.2017, 09:02:09 am »
Yup, bardzo szybko można wypstrykać się z LP. Niby tu 2 punkciki, tam 5 - i nagle koniec. Na używanie narzędzi T4 trzeba 40LP/jedno, a to pierwszy poważny etap. Gear ma tanie stopnie punktowe, ale jest ich 100. Craft też. Wydaje mi się, że niezbędna jest specjalizacja - jeden zestaw gearu i zbieranie konkretnego surowca lub craft.

yorgil

• Rycerz
« Odpowiedź #8 dnia: 07.08.2017, 09:12:13 am »
Yup, bardzo szybko można wypstrykać się z LP. Niby tu 2 punkciki, tam 5 - i nagle koniec. Na używanie narzędzi T4 trzeba 40LP/jedno, a to pierwszy poważny etap. Gear ma tanie stopnie punktowe, ale jest ich 100. Craft też. Wydaje mi się, że niezbędna jest specjalizacja - jeden zestaw gearu i zbieranie konkretnego surowca lub craft.

Jesli chodzi o sprzet, to raczej mam koncentracje - wszystko w kierunku Guardiana. Gorzej z bronia - nie wiem, czy mlotek, czy buzdygan (do przetestowania w grupowej wycieczce). Gorzej ze zbieractwem/wytwarzaniem. Za chwile bede kupowal wyspe i wtedy trzeba podjac decyzje... Raczej jestem zdecydowany na jakas uprawe ale nie wiem co jako glowna produkcja...
Gotard "Yorgil" Thorn

... Na poczatek odstaw leki...

Johnnie

• Johnnie
« Odpowiedź #9 dnia: 07.08.2017, 11:15:18 am »
nie wiem, czy mlotek, czy buzdygan
Ja byłem z buzdyganem. Byłem ubrany (ogryzłęm się w język, bo miałem napisać wyposażony... ) słabiej od Klimka i Freya, ale coś tam jednak zbierałem.

Johnnie

• Johnnie
« Odpowiedź #10 dnia: 07.08.2017, 11:53:07 am »
Gram slabo, mam duzo na lbie ostatnio ..
Własciwie to AO ostatnio samo, lub z pomocą sił zewnętrznych dość skutecznie uniemożliwia normalne granie .. więc niewielka strata

Brokenwing

• Administrator
  • Wielka Mistrzyni HOT
« Odpowiedź #11 dnia: 15.08.2017, 12:01:29 pm »
Ile trwa daily maintenance?
"For Russ! For the Wolftime!"

Klimek

• Moderator
« Odpowiedź #12 dnia: 15.08.2017, 12:03:27 pm »